منو اصلی
1398/08/24
 


  چاپ        ارسال به دوست

واکنشها به اظهارات سخیف کیارستمی

 

پس از اظهارات «عباس کیارستمی» پیرامون دفاع‌مقدس و بی‌مفهوم دانستن جنگ ایران وعراق (اینجا)، بسیاری از هنرمندان و مسئولان کشور در مقابل این صحبت‌ها موضع گرفتند و  از وزیر ارشاد تا ریاست صداوسیما دراین باره به اظهار نظر پرداختند.

در ادامه‌ی این صحبت‌ها، «محمدعلی باشه‌آهنگر» و «جلیل سامان» دو کارگردان به‌نام سینما و تلویزیون ایران در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون صحبت‌های کیارستمی واکنش نشان دادند. امید است در ادامه‌ی این موضع‌گیری‌های هنرمندان، «حجت‌الله ایوبی»، معاونت سینمایی وزارت ارشاد هم در اظهارنظری قاطع، حرف‌های کارگردان محبوب شبه‌روشنفکران پیرامون دفاع‌مقدس را محکوم کند.

«محمدعلی باشه‌آهنگر» -کارگردان فیلم سینمایی «ملکه»- پیرامون اظهارات اخیر «کیارستمی» درمورد دفاع‌مقدس اظهارکرد: «من در این مورد به ذکر خاطره‌ای می‌پردازم. اوایل دهه‌ی 60 و زمانی‌که در جبهه بودیم، خانواده‌های ما اصرار داشتند که در همان جبهه بمانیم و برای مرخصی به شهر برنگردیم. چون در آن موقع بحث ترور در شهر بسیار داغ بود و «آیت‌الله دستغیب» و «دکتر بهشتی» بدست گروهک‌های تروریستی داخلی شهید شدند. تعدادی از رزمندگان ما هم زمانی که از جبهه به شهر برگشتند ترور شدند. «شهید اسفندیاری» زمانی که از آبادان به تهران بازگشت، بدست گروهک تروریستی شهید شد. این حرف یعنی انگار جان ما در جنگ با دشمن محفوظ‌تر بود تا در شهر خودمان. ستون پنجم‌های داخلی از دشمنان هم بدتر هستند.»

او در ادامه افزود: «خیلی نباید به این اظهارات توجه کرد. ما هدف بزرگمان حفظ آرمان‌های کشور است و ثابت کردیم با تمام توانمان در حفظ این آرمان قدم برمی‌داریم.» 

«جلیل سامان» کارگردان سریال «ارمغان تاریکی» نیز پیرامون صحبت‌های کیارستمی بیان کرد: «همیشه پز ضدجنگ گرفتن در بین روشنفکران مد بوده و هست. این‌ها می‌خواهند با این حرف‌ها و موضع‌گیری‌ها مطرح شوند. درحالیکه همه با جنگ مخالف هستند و هیچ‌کدام از آثار «حاتمی‌کیا» هم در حمایت از جنگ نیست. بلکه آثار او مظلومیت و پاکی و از همه مهمتر دفاع ما را در جنگ نشان می‌دهد. مگر ما جنگ را شروع کردیم؟ این چه حرفی است که جنگ ما معنایی نداشت؟ مگر ما به عراق حمله کردیم و نتیجه نگرفتیم؟ ما با تمام دنیا درحال جنگ بودیم. همان کشور فرانسه که از «کیارستمی» حمایت می‌کند، به عراق سلاح شیمیایی می‌داد و الآن هم می‌گوید که ایران نباید انرژی هسته‌ای و موشک داشته باشد.»

کارگردان سریال «پروانه» پیرامون سابقه‌ی کیارستمی عنوان کرد: «یکی از سینماگران به من گفت که آقای «کیارستمی» بعد از فیلم «خانه دوست کجاست» می‌خواست فیلمی پیرامون دفاع‌مقدس بسازد. اما به نظرم این شیوه‌ی زندگی که آقای کیارستمی انتخاب کرده و دور بودن از مردم و مخاطبان کشورش باعث شده که این‌گونه اظهارنظر کند و البته از او بدتر «محسن مخملباف» است. من دوست ندارم آقای «کیارستمی» را از مردم دور کنیم و ترجیح می‌دهم این حرف را نشنیده بگیرم.»

 


١٤:٤٧ - دوشنبه ٧ مهر ١٣٩٣    /    عدد : ٣٩٢٤٥٢    /    تعداد نمایش : ١٥١٣


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج