منو اصلی
1398/08/24
 


  چاپ        ارسال به دوست

مبارزه با انحرافات اخلاقی با ازدواج آسان

 مبارزه با انحرافات اخلاقی با ازدواج آسان/نقش مهم رسانه ملی در تبیین واقع بینی در امر ازدواج/چرا صدا و سیما توقعات را بالا می برد؟

یکی از آسیب‌های ماهواره و اینترنت که به دلیل برخی ملاحظات، کمتر به آن پرداخته شده است، انحرافات اخلاقی است. متأسفانه برخی از جوانان تحت تأثیر این برنامه‌ها دچار آسیب‌های اخلاقی شده‌اند. وضعیت به گونه‌ای است که بسیاری از ناهنجاری‌هایی که منشأ ماهواره‌ای دارند را به وفور می‌توان دید! گرچه در برابر هجمه بیرحمانه دشمن برای به انحراف کشیدن جوانان، راه‌حل شرعی ازدواج وجود دارد؛ اما موانعی که در حال حاضر سر راه ازدواج جوانان وجود دارد، سبب شده که برای بسیاری، ازدواج به یک آرزوی دراز تبدیل شود. البته کسی از رسانه‌های بیگانه انتظار ندارد که دست از پخش برنامه‌های انحراف‌آمیز بکشند، چراکه آنها از وضعیت بالا رفتن سن جوانان، نهایت سوءاستفاده را می‌کنند، اما از برخی مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود که به جای برخی اقدامات سیاسی بی‌نتیجه کمی به فکر جوانانی باشند که از سن ازدواج آنها سال‌هاست که می‌گذرد و هنوز نیز امید به ازدواج ندارند، البته این به معنای تأثیر عدم ازدواج جوانانی که شرایط ازدواج دارند، اما به بهانه‌های بی‌ارتباط چنین می‌کنند، نیست.

به‌ یقین اگر مسئولی بتواند برای حل مشکل ازدواج جوانان گام بردارد، اما به دلیل برخی ملاحظات این کار را انجام ندهد، در گناه انحراف جوانان شریک خواهد بود. در اینجا اما برای اینکه از جاده انصاف خارج نشویم باید بگوییم که برخی از مسئولان هم دلسوزانه به فکر حل مشکل ازدواج جوانان هستند و در این راه تلاش هم می‌کنند. همین چند روز پیش بود که حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه باید در مسیر آسان شدن ازدواج‌ها گام برداریم، تأکید کرد: من با ازدواج دانشجویی مخالفم و معتقدم که ازدواج‌ها باید دبیرستانی باشد. در واکنش به این اظهارات سخنران محبوب کشور، برخی از کاربران فضای مجازی مخالفت خود را با این نوع ازدواج اعلام کردند که البته دلیل مخالفت‌شان نیز این است که می‌گویند به علت تغییر سبک زندگی بسیاری از مردم، باور اینکه می‌توان در سن کم ازدواج کرد و زندگی خوبی داشت، سخت شده است! در حالی که در تأیید سخنان این خطیب مردمی باید گفت؛ در گذشته نه‌چندان دور بسیاری از زوج‌های جوان در سن کم ازدواج می‌کردند و زندگی ساده آنها بسیار باصفاتر از زندگی‌های پر زرق و برق امروزی بود. وقتی ازدواج در سن پایین صورت می‌گیرد، زوج‌ها از انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به مشکلات زندگی برخوردارند، این در حالی است که بسیاری از زوج‌هایی که در سن بالا ازدواج می‌کنند به علت عدم انعطاف در برابر مشکلات، با کوچک‌ترین مشکل، کارشان به طلاق می‌کشد، به‌طوری که دلیل طلاق بسیاری از زوج‌های جوان مسائلی بسیار سطحی و بی‌اهمیت است. علاوه بر این، ازدواج در سن پایین امکان فرزندآوری بیشتر را برای زوجین فراهم می‌کند، این در حالی است که جوانانی که ازدواج‌شان را به تأخیر می‌اندازند در آینده حتی اگر بخواهند فرزندان بیشتری داشته باشند، سن مادر اجازه فرزندآوری بیشتر را نمی‌دهد.

از طرفی، مخالفان ازدواج در سن پایین می‌گویند در سن کم، آمادگی ازدواج وجود ندارد، در جواب باید گفت وقتی پدیده دوستی‌های خارج از عرف و شرع برخی جوانان با جنس مخالف را به وفور می‌بینیم که گاه متأسفانه به ارتباطات غیراخلاقی نیز کشیده می‌شود، آیا می‌توان باور کرد که چنین جوانانی نمی‌توانند با ازدواج، به‌صورت حلال با هم زندگی کنند. مخالفان ازدواج همچنین می‌گویند که وقتی یک پسر نوجوان کار ندارد و پول توجیبی خود را از پدرش دریافت می‌کند، چطور به ازدواج فکر کند؟ در جواب این دسته هم باید گفت: مشکل اصلی بیکاری بسیاری از جوانان این است که تن به هر کاری نمی‌دهند و منتظر شغل‌هایی هستند که از نگاه آنان کلاس اجتماعی داشته باشد. در صورتی که بسیاری از شغل‌ها بسیار شریف و آبرومند و حلال هستند. با تمام این اوصاف باید گفت نمی‌توان انتظار داشت که به زودی ازدواج در سن پایین در کشور گسترش یابد، چراکه سبک زندگی بسیاری از مردم عوض شده و این کار نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و البته رسانه ملی نقشی اساسی برای ترویج این نوع ازدواج دارد. رسانه ملی باید به جای نشان دادن زندگی‌های رویایی که در آن زوج‌های جوان به صورت اشرافی زندگی می‌کنند، کمی واقع‌بین‌تر باشد و زندگی زوج‌هایی را به نمایش بگذارد که در آن زن و مرد باوجود ازدواج در سن کم و وضع مالی متوسط، با صفا و صمیمیت در کنار هم زندگی می‌کنند.

ضمن اینکه بسیاری از زندگی‌های رایج در جامعه خلاف آن چیزی است که در تلویزیون نمایش داده می‌شود، اما با نمایش آن زندگی‌های اشرافی فقط توقع خانواده‌ها و جوانان را بالاتر برده و ازدواج جوانان را به لحاظ روانی به عقب می‌اندازیم! تلویزیون باید زندگی‌های ساده و سالم و درس واقعی ازدواج را ترویج و گسترش دهد.


١١:٠١ - يکشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٣    /    عدد : ٣٩٤٨٣٧    /    تعداد نمایش : ١٠٤١


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج